Piłka nożna to sport, który cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością i ma dość długą historię. Z czasem jednak nazwiska największych piłkarzy w historii Polski zacierają się nam i kojarzymy tylko aktualne gwiazdy. Dlatego też postanowiliśmy to zmienić. Przedstawiamy listę 25 nazwisk, które warto znać. To najlepsi polscy piłkarze, którzy na stałe wpisali w historię tego sportu.
1. Robert Lewandowski
Robert Lewandowski to polski piłkarz, urodzony 21 sierpnia 1988 w Warszawie. Obecnie występuje jako środkowy napastnik w hiszpańskim klubie FC Barcelona oraz jest kapitanem reprezentacji Polski. Jego imponujące osiągnięcia obejmują rekordy strzeleckie, tytuły mistrza Niemiec, a także indywidualne wyróżnienia, takie jak Piłkarz Roku UEFA i Piłkarz Roku FIFA. Lewandowski ceniony jest za swój styl gry, skuteczność i profesjonalizm na boisku. Jego wpływ na świat piłki nożnej jest niezaprzeczalny, a liczba zdobytych bramek wciąż rośnie, czyniąc go jednym z najwybitniejszych piłkarzy swojego pokolenia.
2. Zbigniew Boniek
Zbigniew Kazimierz Boniek (ur. 3 marca 1956 w Bydgoszczy) to piłkarz, trener, działacz piłkarski i biznesmen. Jest umieszczony na liście stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA. Boniek był kapitanem reprezentacji Polski w piłce nożnej i uczestnikiem trzech turniejów finałowych mistrzostw świata: Argentyna 1978, Hiszpania 1982 (gdzie Polska zdobyła 3. miejsce) oraz Meksyk 1986 (łącznie 16 meczów i 6 goli). Jego osiągnięcia klubowe obejmują m.in. tytuły mistrza Włoch, zdobycie Pucharu Europy (1985) i Pucharu Zdobywców Pucharów (1984) z Juventusem oraz srebrny i brązowy medal mistrzostw Włoch z AS Romą.
3. Kazimierz Deyna
Kazimierz Deyna (ur. 23 października 1947 w Starogardzie Gdańskim, zm. 1 września 1989 w San Diego) był polskim piłkarzem oraz oficerem Ludowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika. W latach 1968-1978 reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej, a w latach 1973-1978 pełnił funkcję kapitana drużyny narodowej. Jego umiejętności jako ofensywnego pomocnika i cofnietego napastnika były niezwykle cenione, a wizja gry na boisku była doskonała. Deyna zdobył wiele bramek zarówno w reprezentacji, jak i w klubach, a jego dorobek medalowy obejmuje złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium 1972 oraz srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu 1976.
4. Włodzimierz Lubański
Włodzimierz Leonard Lubański to były reprezentant Polski w piłce nożnej, grający na pozycji środkowego napastnika, a także trener. Jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy XX wieku. Urodził się 28 lutego 1947 r. w Gliwicach. W trakcie swojej kariery reprezentował barwy GKS-u Gliwice, Górnika Zabrze (siedmiokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski), KSC Lokeren, Valenciennes FC, Stade Quimper i KRC Mechelen. Z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku oraz uczestniczył w mistrzostwach świata 1978. Był najmłodszym zawodnikiem i strzelcem reprezentacji Polski (16 lat i 188 dni), a także drugim (48 bramek) spośród najskuteczniejszych strzelców w historii narodowej kadry.
5. Grzegorz Lato
Grzegorz Bolesław Lato (ur. 8 kwietnia 1950 w Malborku) piłkarz, olimpijczyk, trener, działacz piłkarski i polityk. W latach 1971-1984 reprezentował Polskę w piłce nożnej, występując w 100 oficjalnych spotkaniach. Jako prawy napastnik został wybrany do jedenastki stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej. Lato trzykrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata (1974 – 3. miejsce, król strzelców z 7 golami, 1978, 1982 – 3. miejsce), zdobywając łącznie 10 bramek, co jest rekordem w historii występów reprezentacji Polski na mistrzostwach świata. Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich (1972 – złoty medal, 1976 – srebrny medal).
6. Jerzy Dudek
Jerzy Henryk Dudek to polski piłkarz, który występował na pozycji bramkarza. Urodził się 23 marca 1973 w Rybniku .Po występach w lokalnych drużynach, w 1995 roku trafił do Sokoła Tychy, gdzie zadebiutował w pierwszej lidze. Rok później przeniósł się do Feyenoordu, holenderskiego klubu Eredivisie. W 2001 roku Jerzy Dudek trafił do Liverpoolu, gdzie spędził sześć kolejnych sezonów. Zdobył z klubem trofeum Ligi Mistrzów UEFA w 2005 roku, stając się jednym z bohaterów meczu finałowego w Stambule. W 2007 roku przeniósł się do Realu Madryt, gdzie zdobył wszystkie krajowe trofea i zadebiutował w Primera Division.
7. Jan Tomaszewski
Jan Tomaszewski (ur. 9 stycznia 1948 we Wrocławiu) uważany jest za jednego z najlepszych polskich bramkarzy w historii. W swojej karierze klubowej reprezentował barwy Gwardii Wrocław, Śląska Wrocław, Legii Warszawa, ŁKS-u Łódź, Beerschot VAC oraz Hércules CF. W latach 1999-2012 był członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta. Z reprezentacją Polski dwukrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata oraz zdobył srebrny medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976 w Montrealu.
8. Andrzej Szarmach
Andrzej Szarmach (ur. 3 października 1950 w Gdańsku) wybitny piłkarz i trener piłkarski, olimpijczyk. W latach 1973-1982 reprezentował Polskę w piłce nożnej. Jest członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta. Szarmach zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w 1974 oraz 1982 roku. Ponadto, był królem strzelców i zdobywcą srebrnego medalu na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976. Jego kariera klubowa obejmowała występy w takich drużynach jak Górnik Zabrze, Stal Mielec, AJ Auxerre, En Avant Guingamp i Clermont Foot.
9. Józef Młynarczyk
Józef Młynarczyk, urodzony 20 września 1953 w Nowej Soli, to polski piłkarz, który występował na pozycji bramkarza. W latach 1979-1989 reprezentował Polskę, a jego kariera klubowa obejmowała występy w kilku krajach.
W reprezentacji Polski Młynarczyk zagrał 42 razy oraz był uczestnikiem dwóch turniejów finałowych mistrzostw świata: Hiszpania 1982 (gdzie Polska zdobyła III miejsce) oraz Meksyk 1986. Jego osiągnięcia klubowe obejmują siedem tytułów zdobytych z FC Porto, w tym dwukrotne mistrzostwo Portugalii i Puchar Mistrzów UEFA w 1987.
10. Władysław Żmuda
Władysław Antoni Żmuda (ur. 6 czerwca 1954 w Lublinie) występował na pozycji obrońcy. Reprezentował barwy klubów takich jak Motor Lublin, Gwardia Warszawa, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Hellas Werona, Cosmos Nowy Jork oraz US Cremonese. Żmuda zdobył trzykrotnie mistrzostwo Polski – raz ze Śląskiem Wrocław i dwukrotnie z Widzewem Łódź. Jako reprezentant Polski brał udział w czterech mistrzostwach świata, a także zdobył srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku.
11. Antoni Szymanowski
Antoni Jan Szymanowski (ur. 13 stycznia 1951 w Tomaszowie Mazowieckim) reprezentował barwy Wisły Kraków (mistrz Polski), Gwardii Warszawa oraz Club Brugge. Szymanowski był członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta. W reprezentacji Polski zagrał 82 razy, zdobywając 1 gola. Dwukrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata (1974, 1978) oraz dwukrotnie w turnieju olimpijskim (1972 – złoty medal, 1976 – srebrny medal)1
12. Ernest Pohl
Jego imponująca kariera obejmowała występy na pozycji napastnika lub pomocnika. Pohl reprezentował Legię Warszawa, Górnika Zabrze oraz polonijne kluby w Stanach Zjednoczonych. Był trzykrotnym królem strzelców ekstraklasy, a jego 186 strzelonych bramek uczyniło go najskuteczniejszym piłkarzem w historii polskiej Ekstraklasy
13. Roman Kosecki
Roman Jacek Kosecki (ur. 15 lutego 1966 w Piasecznie) to nie tylko piłkarz, działacz piłkarski ale również polityk. W czasie kariery piłkarskiej występował na pozycji napastnika lub pomocnika. Pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski. Zaliczył 69 występów w reprezentacji narodowej, strzelając łącznie 19 goli.
14. Henryk Kasperczak
Henryk Wojciech Kasperczak występował na pozycji obrońcy lub pomocnika. Reprezentował barwy Stali Zabrze, Stali Mielec (dwukrotny mistrz Polski), rezerw Legii Warszawa oraz FC Metz. Kasperczak był członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta. W reprezentacji Polski zagrał 61 razy, zdobywając 5 goli. Jako trener odnosił największe sukcesy z afrykańskimi reprezentacjami, biorącymi udział w Pucharze Narodów Afryki.
15. Marek Leśniak
Marek Sebastian Leśniak występował na pozycji napastnika. Jego imponująca kariera obejmowała kluby takie jak Pogoń Szczecin, Bayer 04 Leverkusen, SG Wattenscheid 09, TSV 1860 Monachium, Bayer Uerdingen, Neuchâtel Xamax, Fortuna Düsseldorf, Preußen Münster, SSVg Velbert oraz Hilden-Nord 1964. W reprezentacji Polski zagrał 20 razy, zdobywając 10 goli.
16. Zygmunt Anczok
Zygmunt Józef Anczok, urodzony 14 marca 1946 w Lublińcu, to polski piłkarz, który grał na pozycji lewego obrońcy. Jego imponująca kariera obejmowała występy w klubach takich jak Polonia Bytom (194 ligowe mecze) oraz Górnik Zabrze (38 ligowych występów), gdzie zdobył mistrzostwo Polski i Puchar Polski. W reprezentacji Polski zagrał 48 razy, a jego atutem była niesłychana wytrzymałość i szybkość.
17. Włodzimierz Smolarek
Włodzimierz Wojciech Smolarek (ur. 16 lipca 1957 w Aleksandrowie Łódzkim, zm. 7 marca 2012) występował na pozycji pomocnika lub napastnika, trener i działacz piłkarski. W latach 1980 – 1992 reprezentant Polski, był członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta. Smolarek zdobył srebrny medal (za zajęcie 3. miejsca) na Mistrzostwach Świata w 1982 roku i uczestniczył również w Mistrzostwach Świata w 1986 roku.
18. Krzysztof Warzycha
Krzysztof Ireneusz Warzycha (ur. 17 listopada 1964 w Katowicach) to polski piłkarz i trener piłkarski. Jest wychowankiem Ruchu Chorzów, gdzie grał od 1974 do 1989 roku. Po zdobyciu z Ruchem mistrzostwa Polski w 1989 roku oraz uzyskaniu tytułu Króla strzelców, został wykupiony za milion marek przez Panathinaikos AO. W barwach Zielonych Koniczynek świętował pięciokrotnie mistrzostwo Grecji, pięciokrotnie puchar Grecji, trzykrotnie zdobył tytuł Króla strzelców greckiej ligi (1994, 1995, 1998). W reprezentacji Polski zagrał 50 razy i zdobył 9 bramek.
19. Andrzej Iwan
Andrzej Iwan to nie tylko piłkarz, ale również trener. Jego kariera obejmowała występy w klubach takich jak Wisła Kraków, Górnik Zabrze, VfL Bochum, Aris FC, a także amatorsko w FC Azzurri i FC Pully. W reprezentacji Polski zagrał 29 razy, zdobywając 11 goli. Iwan był uczestnikiem Mistrzostw Świata w 1978 roku, srebrnym medalistą za zajęcie III miejsca na Mistrzostwach Świata w 1982 roku oraz brązowym medalistą Turnieju Juniorów UEFA w 1978 roku.
20. Kazimierz Górski
Kazimierz Górski, urodzony 2 marca 1921 roku we Lwowie, był wybitnym polskim piłkarzem, trenerem i działaczem piłkarskim. Jako piłkarz, zasłynął z doskonałego dryblingu i wdzięcznych ruchów na boisku. Ze względu na swoją drobną sylwetkę, otrzymał przydomek “Sarenka”. W latach 1966 oraz 1970-1976 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski.
21. Roman Wójcicki
Roman Mirosław Wójcicki grał na pozycji obrońcy. W barwach Śląska Wrocław zdobył wicemistrzostwo Polski, a następnie reprezentował Widzew Łódź. W 1982 roku, na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii, kiedy Polska zdobyła trzecie miejsce Wójcicki zagrał w ostatnim meczu przeciwko Francji. Po udanej karierze w Polsce, kontynuował ją w Bundeslidze, reprezentując FC Homburg i Hannover 96.
22. Jacek Bąk
Jacek Bąk, urodzony 24 marca 1973 w Lublinie, zadebiutował w pierwszym zespole Motor Lublin już w wieku zaledwie 16 lat. Następnie przeniósł się do Lecha Poznań, gdzie w pierwszym sezonie zdobył tytuł mistrza Polski. W reprezentacji Polski wystąpił 96 razy, strzelając 3 bramki.
23. Mirosław Trzeciak
Mirosław Wojciech Trzeciak (ur. 11 kwietnia 1968 w Koszalinie) grał na pozycji napastnika. W barwach reprezentacji Polski, w której występował od 1991 do 1999 roku, rozegrał 22 mecze. Był zawodnikiem m.in. Lecha Poznań i ŁKS Łódź. Grał także w klubach Szwajcarii, Izraela i Hiszpanii.
24. Dariusz Dziekanowski
To nie tylko piłkarz, ale również trener, działacz piłkarski i samorządowiec. Urodził się 11 kwietnia 1968 w Koszalinie. W reprezentacji Polski w latach 1981-1990 rozegrał 63 mecze i strzelił 20 goli. W 1986 brał udział w mistrzostwach świata w Meksyku.
25. Piotr Nowak
Piotr Nowak (ur. 5 lipca 1964 w Pabianicach) był członkiem reprezentacji Polski w latach 1990 -1997. Jako reprezentant wystąpił w 19 meczach i strzelił 3 bramki. Jest wychowankiem Włókniarza Pabianice, w Polsce grał także w GKS-ie Bełchatów, Motorze Lublin, Widzewie oraz w Zawiszy Bydgoszcz.