Jak dobrze wyczyścić okap kuchenny?

Okap znajdujący się w kuchni jest nie tylko elementem ozdobnym, ponieważ ma jedną najważniejszą funkcję, która polega na wchłanianiu wilgoci oraz zapachów. Aby spełniał on swoją funkcję bez zarzutu, konieczne jest odpowiednie dbanie o niego, w tym dokładne czyszczenie.

Jak często należy czyścić okap kuchenny?

Aby okap kuchenny spełniał swoją funkcję, konieczne jest jego czyszczenie, jak często należy to zrobić? Najlepiej co najmniej raz w miesiącu! Nie chodzi jedynie o umycie go z zewnątrz, by był czysty i lśniący, warto pamiętać także o wyczyszczenie kratki z filtrem oraz samego filtru. Należy jednak pamiętać, że filtry węglowe należy wymieniać na nowe, nawet jeśli często je czyścimy, należy wykonywać tę czynność co pół roku.

W jaki sposób przygotować okap kuchenny do czyszczenia?

Zanim przystąpimy do jego wyczyszczenia, konieczne jest zapoznanie się z jego budową, by podczas rozkładania go na części nie uszkodzić go. Zazwyczaj kratki wentylacyjne mają specjalne zaciski, które są rodzajem mocowania. Zanim przystąpimy do czyszczenia i umycia okapu, należy przede wszystkim odłączyć go od prądu. Następnym krokiem jest wyjęcie i oczyszczenie filtra. Jeśli w jego skład wchodzi ten węglowy, możemy zanurzyć go w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie możemy zacząć czyścić okap we wnętrzu oraz zewnętrzną budowę. 

Metody czyszczenia okapu kuchennego

Przede wszystkim środki do czyszczenia okapu kuchennego należy dobrać do częstotliwości, z jaką wykonujemy tę czynność. Jeśli wykonujemy ją często i regularnie, możemy sięgnąć po słabsze środki. Jeśli natomiast rzadko to należy zakupić te silniejsze, chemiczne. Zapoznajmy się z najczęściej stosowanymi środkami, które możemy wykorzystać podczas czyszczenia okapu kuchennego.

Ciepła woda z płynem do mycia naczyń

Jeśli zabrudzenia na okapie nie są stare i uporczywe, to możemy wykorzystać do jego czyszczenia ciepłą wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W takiej sytuacji za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki przemywamy wszystkie dostępne miejsca, zarówno wewnątrz, jak i wewnątrz oraz płuczemy w niej filtr, również węglowy.

Soda z dodatkiem octu

W przypadku, gdy zabrudzenia są silniejsze, sprawdzi się mieszanka wody z dodatkiem octu i sody. Tak wykonana pakę należy nałożyć na wszystkie części okapu oraz pozostawić na kilka minut, po czym dokładnie je umyć. Innym nie mniej skutecznym rozwiązaniem jest papka z dodatkiem wody, która możemy spryskać urządzenie lub myć je miękką szmatką.

Oliwka dla dzieci

Wydawać by się mogło, że czyszczenie tłuszczu za pomocą tłuszczu jest nieskutecznym rozwiązaniem, jednak nic bardziej mylnego. Aby skutecznie ją wykorzystać, należy wetrzeć oliwkę w silne zabrudzenia z tłuszczu i kurzu i pozostawić na kilka minut. Następnie za pomocą ściereczki zamoczonej w ciepłej wodzie z płynem do naczyń możemy przystąpić do dokładnego umycia urządzenia.

Rozpuszczalnik

W przypadku, gdy mamy do czynienia z silnym i opornym zabrudzeniem i domowe środki do czyszczenia nie dają sobie z nim rady, możemy wykorzystać rozpuszczalnik. Możemy rozprowadzić go za pomocą pędzelka lub miękkiej gąbki i pocierać brud aż do jego usunięcia. Ważne jest jednak, aby wcześniej sprawdzić na nie widocznym fragmencie okapu czy preparat ten nie uszkodzi go lub nie odbarwi. Konieczne jest także dokładne wywietrzenie pomieszczenia. 

Środki chemiczne

Na rynku znajdziemy wile preparatów chemicznych przeznaczonych do czyszczenia okapu kuchennego lub do pozbycia się tłuszczu, również tego zaschniętego z mieszanką kurzu. 

Jak wyczyścić kratkę z okapu kuchennego?

Największym problemem dla użytkowników jest dokładne wyczyszczenie elementu okapu, którym jest kratka. To właśnie ona narażona jest na osiadanie pary wodnej, tłuszczu oraz kurzu i innych zabrudzeń. Aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń szybko i zarazem skutecznie, możemy wykorzystać roztwór wody z octem. Możemy spryskać nim kratkę lub zanurzyć ją w nim, pozostawiając na kilkanaście minut. Po minionym czasie należy dokładnie wyczyścić ją miękką szczoteczką i dokładnie osuszyć. Innym skutecznym sposobem jest zanurzenie jej w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.systerm.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *