
Ogromnym echem odbiły się w ostatnim czasie afery podatkowe związane z gwiazdami FC Barcelony: Leo Messim, Javierem Mascherano czy Neymarem. Jak się okazuje, już niemal 30 lat temu hiszpański futbol toczyły podobne skandale. O jednym z nich, tzw. „buncie w Hesperii”, pisze Jimmy Burns w książce „Piłkarska furia”, która właśnie pod naszym patronatem trafiła do księgarni w całej Polsce. Przeczytajcie fragment!
Ci, którzy doceniali Aragonésa, widzieli w nim wielkiego piłkarskiego myśliciela i zaczęli go przezywać El Sabio de Hortaleza, czyli Mędrzec z Hortalezy. Już w latach 80. rozmawiano o tym, by został selekcjonerem. To, że piłkarska centrala zawiesiła jego nominację, było wynikiem jego huśtawek nastrojów, a także problemów z udźwignięciem presji. W 1988 roku, gdy przez jeden sezon prowadził FC Barcelonę, Aragonés ujawnił swoje słabe punkty, kiedy klub padł ofiarą niespodziewanego buntu piłkarzy i objawiła się ohydna twarz hiszpańskiej piłki. Preludium do rebelii było niespodziewane śledztwo hiszpańskich inspektorów podatkowych dotyczące zawiłych układów, które Barça stworzyła z zawodnikami, szczególnie tymi zagranicznymi, by mogli oni być jeszcze lepiej opłacani.
Wyniki śledztwa, które ujrzały światło dzienne po tym, jak poprzednik Aragonésa w Barsie, Terry Venables, przeniósł się do Tottenhamu, wykazały, że reprezentant Niemiec Bernd Schuster podpisał dwie umowy z katalońskim klubem. Jednak tylko jeden kontrakt został zgłoszony służbom podatkowym. Dalsze dochodzenie dowiodło, że podobne umowy zawarto z innymi zawodnikami, a miały one na celu uniknięcie płacenia podatków między innymi dzięki przelewaniu olbrzymich sum pieniędzy do spółek offshore’owych, dzięki czemu minimalizowano wysokość podatku, jaki mieli zapłacić piłkarze. Kiedy hiszpański urząd skarbowy nakazał klubowi zapłacić zaległe podatki, jego prezydent José Lluís Núñez przekazał rachunek piłkarzom.
Reakcja zawodników była błyskawiczna i bardzo nagłośniona. Zwołali konferencję prasową w barcelońskim hotelu Hesperia, na której dowiedli, że umowy zostały podpisane przy pełnej aprobacie władz klubowych, które ich do tego zachęcały. Jednym słowem: to władze FC Barcelony powinny pokryć straty. Piłkarze podczas tak zwanego Buntu w Hesperii wystosowali wspólne oświadczenie. „Núñez oszukał nas jako ludzi i upokorzył jako zawodowców”, głosiła jego treść. Jednym z nieobecnych tego dnia graczy Barçy był Gary Lineker, który przebywał na zgrupowaniu reprezentacji Anglii i czuł, że nic nie zyska poprzez udział w sporze. „Nie byłoby szans na to, aby w Anglii doszło do takiego buntu, po prostu kibice by tego nie kupili”, opowiedział mi Lineker, gdy rozmawialiśmy na ten temat.
Aragonés postanowił się zaangażować w tę sprawę i w wyniku tego ucierpiał. Podczas przedmeczowej odprawy z zawodnikami nagle się rozpłakał. Nie radził sobie ze stresem spowodowanym napiętymi stosunkami między zawodnikami a prezydentem klubu. Ostatecznie bunt wygasł po tym, jak piłkarze nie zdołali uzyskać poparcia kibiców, a klub postanowił wprowadzić jakieś kreatywne metody księgowania wydatków. Po czym Núñez zagrał po mistrzowsku: sprowadził z powrotem do Barçy, na miejsce Aragonésa, jedynego człowieka, który mógł zagwarantować zarówno sukcesy, jak i atrakcyjny spektakl, osobę, której domagała się większość kibiców Barçy: Johana Cruyffa.
O książce
Od Ricardo Zamory do Ikera Casillasa. Od Josepa Samitiera do Andrésa Iniesty. Od Alfredo di Stéfano do Davida Villi. Ceniony dziennikarz sportowy Jimmy Burns przekopuje się przez historię piłki nożnej, by pokazać, jak futbol połączył Hiszpanię, a hiszpański styl gry podbił serca kibiców na całym świecie.
Pracując nad książką, autor odkrywa, że pierwszym ulubionym klubem Franco był Athletic Bilbao, barwy FC Barcelony wcale nie muszą pochodzić ze Szwajcarii, Atlético Madryt założone zostało przez Basków, a słynne zawołanie kibiców Realu Hala, Madrid! wymyślił dziewięcioletni syn króla.
Piłkarska furia zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze mecze i momenty, które zdefiniowały hiszpański futbol: od pierwszych kopnięć piłki w miastach i na plażach, przez powstanie ligi i rywalizację gigantów – FC Barcelony i Realu Madryt, po grę reprezentacji Hiszpanii, która w wielkim stylu sięgnęła po mistrzostwo świata i dwa razy triumfowała w mistrzostwach Europy.
- Autor: Jimmy Burns
- Tytuł oryginału: La Roja: A Journey Through Spanish Football
- Tłumaczenie: Antoni Bohdanowicz, Bartosz Sałbut
- Data wydania: 1 marca 2017
- Cena okładkowa: 39,90 zł
- Liczba stron: 352 tekst
