Lionel Messi należy do najlepszych piłkarzy. Jego precyzja i skuteczność pozwoliły mu osiągnąć niebywały sukces. Niewiele osób wie jednak, że są one spowodowane przez jego chorobę a raczej zaburzenie, z którym zmaga się od dzieciństwa. Na co choruje Messi i w jaki sposób może pomagać mu to na boisku? Postanowiliśmy to sprawdzić, zobacz co udało nam się ustalić.
Lionel Messi – historia kariery
Lionel Messi, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych piłkarzy wszech czasów, a jego kariera wzbudza zachwyt wśród miłośników futbolu. Urodzony w 1987 roku w Rosario w Argentynie, Messi szybko wykazał się niezwykłym talentem do piłki nożnej, co zaowocowało dołączeniem do słynnej akademii La Masia w FC Barcelona w wieku zaledwie 13 lat. Jego debiut w pierwszym zespole w 2004 roku był początkiem ery dominacji na boiskach piłkarskich na całym świecie. Zdobywca sześciu Złotych Piłek, Messi stał się synonimem niesamowitej kontroli piłki, precyzyjnych podań i zdumiewającej zdolności do strzelania bramek z każdej pozycji. Jego kariera w Barcelonie, trwająca ponad dwie dekady, obfitowała w liczne tytuły, w tym dziesięć mistrzostw La Liga i cztery triumfy w Lidze Mistrzów UEFA.
Przejście Messiego do Paris Saint-Germain w 2021 roku było momentem, który wstrząsnął światem futbolu, ale także pokazał jego zdolność do adaptacji i ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Poza boiskiem, Messi jest również znany ze swojej działalności charytatywnej, założył Fundację Leo Messi, która wspiera dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej dla dzieci na całym świecie. Jego wpływ na piłkę nożną jest niezaprzeczalny, a historia jego kariery będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń piłkarzy.
Na co choruje Messi? To zespół Aspergera!
Wydawać by się mogło, że tak znakomity piłkarz nie może zmagać się z żadnymi problemami zdrowotnymi. To jednak nie prawda. Okazuje się bowiem, że Messi jest osobą w spektrum autyzmu. Dokładniej ma zespół Aspergera, który został u niego zdiagnozowany w wieku ośmiu lat. Piłkarz początkowo nie mówił o tym publicznie, jednak wprawne oko specjalistów pozwalało wychwycić jego zachowania, które mogłyby potwierdzić, że jest osobą w spektrum autyzmu. Obecnie Messi nie ukrywa już swojej diagnozy i mówi o niej otwarcie.
Czym jest zespół Aspergera? Mówiąc najprościej jest to zaburzenie rozwojowe należące do spektrum autyzmu. Charakteryzuje się on przede wszystkim trudnościami w interakcjach społecznych i ograniczonymi, stereotypowymi wzorcami zachowań i zainteresowań. Osoby z zespołem Aspergera często posiadają normalne lub ponadprzeciętne zdolności intelektualne, ale mogą napotykać wyzwania w rozumieniu i przetwarzaniu języka niewerbalnego, takiego jak gesty czy wyraz twarzy.
Historia zespołu Aspergera sięga połowy XX wieku, kiedy to austriacki pediatra Hans Asperger opisał grupę dzieci wykazujących podobne cechy behawioralne. Mimo że zespół Aspergera jest obecnie uznawany za jedną z form autyzmu, przez długi czas był traktowany jako odrębna jednostka diagnostyczna. Warto zaznaczyć, że zespół Aspergera nie jest chorobą, a raczej określonym sposobem funkcjonowania, który może wiązać się z wyjątkowymi talentami i umiejętnościami, jak i pewnymi trudnościami. Tak jest właśnie w przypadku Messiego.
Jak zespół Aspergera wpływa na piłkarza?
Choć zespół Aspergera nie jest obecnie uważany za chorobę, nie da się ukryć, że bycie osobą w spektrum autyzmu ma wpływ na wiele aspektów życia. W przypadku Messiego zapewnia mu niewiarygodną skuteczność na boisku, ponieważ piłkarz ma wypracowany schemat poruszania się po murawie. Jak mówi Nilton Vitulli, ojciec dziecka z zespołem Aspergera i aktywny członek organizacji pozarządowej Autyzm i Rzeczywistość:
„Messi zawsze wykonuje te same ruchy: prawie zawsze mknie prawą stroną boiska, prowadząc piłkę w charakterystyczny sposób, często pokonując bramkarza lobem w stylu Cavadinhy, co stało się już jego znakiem rozpoznawczym.”
Messi potrafi w pełni skoncentrować się na grze, ma również fenomenalną pamięć, która pozwala mu przewidzieć wszystkie możliwe ruchy przeciwników i odpowiednio się przed nimi uchronić.
„To trochę tak jakby przewidywał ruchy bramkarza. On postępuje tylko według swojego szablonu. Kiedy wchodzi w pole karne, to już wiadomo, że strzeli gola. A po chwili celebruje go z tym, charakterystycznym uśmiechem piłkarza, który wykonał zadanie i tym samym zrzucił z siebie ciężar.”
– mówi Vitulli.
Nie oznacza to jednak, że autyzm ma jedynie zalety. Zaburzenie to utrudnia Messiemu kontakty międzyludzkie, sprawia, że wypowiedzi publiczne są dla niego trudne. Możemy to zaobserwować oglądając filmy z jego udziałem kiedy odbiera nagrody, przemawia lub udziela wywiadów. Zgiełk i ogrom bodźców, jakie docierają do niego np. podczas wydarzeń medialnych sprawia, że staje się wycofany, możemy go wręcz odbierać jako jednostkę aspołeczną. To całkowicie normalne zachowania dla osób, które zmagają się z zespołem Aspergera. Wiedząc na co choruje Messi nie sposób nie zauważyć, że zaburzenie to wpłynęło pozytywnie na życie Messiego i pozwoliło mu osiągnąć niebywały wprost sukces.