Gry karciane towarzyszą ludziom od setek lat — przyjmuje się, że pierwsza powstała w Chinach, między rokiem 618 a 907. Od tamtej pory gry karciane stawały się coraz popularniejsze, pojawiały się na innych kontynentach, a lokalna ludność wymyślała kolejne gry — raz bardziej złożone, innym razem proste, idealne dla wszystkich graczy.
Dzisiaj jednak, w erze cyfrowej, wydawać by się mogło, że gry karciane nie będą cieszyć się dużą popularnością — nic jednak bardziej mylnego. Mimo istnienia internetowych kasyn, takich jak fontan casino, gry karciane mają się dobrze, a nawet powiedzieć można: lepiej niż kiedykolwiek!
Gry karciane — uniwersalne i proste?
Czemu karty dalej cieszą się zainteresowaniem? Naszym zdaniem z dwóch głównych powodów:
- Są bardzo łatwo dostępne — wystarczy pójść do większego kiosku czy sklepu, a talia kart będzie czekać na nas na półce. Oczywiście nie będą to karty wysokiej jakości, czy pięknie zdobione. Jednak będą idealne do szybkiej partyjki w poker czy w dowolną inną grę, oczywiście pod warunkiem, że kupimy ich wystarczająco dużo — ciężko będzie zagrać w blackjack jedną talią w kilka osób.
- Korzystanie z nich jest bardzo proste — kupując na przykład grę planszową, czekać nas będzie kilkanaście minut czytania instrukcji, analizowania zasad, czasami też rozkładania planszy i przygotowywania się do gry. Z kartami nie będzie takiego problemu — talia jest gotowa do użycia właściwie od razu po wyjęciu z opakowania. Oczywiście będziemy musieli znać zasady jakiejkolwiek gry, bo karty raczej nie są w zestawie z opisem jakiejś rozgrywki. Mimo tego, opanowanie zasad gry na przykład w makao, to minuta, góra dwie, dla kogoś, kto nigdy w taką grę nie grał.
Do tego warto też wspomnieć o tym, że karty są bardzo tanie — jedna talia to wydatek około 5 złotych, a z taką jedną talią zagrać można już w kilka różnych gier ze znajomymi!
Czy przeniesienie kart w świat cyfrowy to dobry ruch?
Gry karciane oczywiście spotkać można obecnie w wielu miejscach — czy to kasynach internetowych, czy stronach po prostu poświęconym graniem w karty. Oprócz tego znajdziemy też wiele aplikacji i gier, które przenoszą bardziej złożone gry karciane, często kolekcjonerskie, do sieci. One także cieszą się dużym zainteresowaniem.
Granie w karty możliwe jest dzisiaj na przykład na telefonie — a więc na czymś, co właściwie każdy z nas ma zawsze przy sobie, więc by zagrać rundkę w poker, nie musimy iść nawet do sklepu i kupować talii kart, to fakt. Jednak granie na telefonie odbiera sporo przyjemności z grania, często nie jest tak wygodne, jak granie w realnym świecie, ze względu np. na słabe łącze internetowe, kiepską grafikę czy zacinanie się produkcji. Nie ma nic gorszego niż taka niekomfortowa rozgrywka.
Aspekt społeczny gier karcianych
Mimo tego, że duża część naszego życia odbywa się obecnie w internecie — tam spotykamy się ze znajomymi, spędzamy wolne chwile, czy gramy w bardziej rozbudowane gry, to karty dalej mają jedną dużą przewagę — pozwalają nam spotkać się twarzą w twarz. To ogromna zaleta, której wiele osób nie docenia.
Spotkania z bliskimi, znajomymi to świetna okazja do grania w karty i gwarancja godzin przyjemnej rozrywki dla każdego. Oczywiście grać możemy też w internecie, ale odczucia będą zupełnie inne, często pozbawione rozmów i emocji, jakie mogą płynąć z rozgrywki twarzą w twarz.
Do tego, jeżeli nawet zdecydujemy się zagrać z innymi w karty przez Internet, to wszyscy skończymy przed ekranami naszych telefonów czy komputerów. Jeżeli robimy to, będąc w osobnych mieszkaniach, to nie będzie to jeszcze tak absurdalne. Załóżmy jednak, że wszyscy spotykają się w jednym miejscu, a następnie wyciągają telefony lub tablety i zaczynają grać, wpatrując się w ekran. Smutny widok, a także taki, który nie skłania do rozmów. Korzystanie z telefonu, będąc w gronie bliskich, może być uznawane za niegrzeczne, w ten sposób nie będziemy mogli też skupić się na rozmowie, nawet jeżeli jakaś miałaby wyniknąć. Dlatego lepiej spotkać się przy talii kart!
Emocje związane z kartami
Na koniec warto naszym zdaniem wspomnieć jeszcze o jednym aspekcie, który sprawia, że gry karciane radzą sobie świetnie nawet w erze cyfrowej — to emocje i sentyment, z jakim wiele ludzi wiąże gry karciane. Zasady przekazywane z pokolenia na pokolenie, dziadkowie grający ze swoimi wnukami w pierwszą wojnę, wspominający o grach popularnych za ich młodości — to coś, czego nikt nam nie odbierze i co sprawia, że gry karciane mają się tak dobrze.
W ten sposób kultura gry w karty przekazywana jest też na kolejne pokolenia — wnukowie będą kiedyś uczyć tego swoich dzieci, później i wnuków, opowiadając ponownie o tym, jakie gry karciane popularne były dawniej. Nawet szybki rozwój świata i pojawianie się nowych technologii nie sprawi, że gry karciane odejdą w niepamięć — tego jesteśmy pewni!
Co dalej?
Kontynuując nieco myśl z poprzedniego akapitu — gry karciane mogą się zmieniać, pojawiać nowe, ewoluować. Talie kart również mogą przejść gwałtowną przemianę, to fakt. Jednak nigdy nie przestaną interesować ludzi — przetrwały już setki lat i jesteśmy pewni, że przetrwają kolejne!