Polscy trenerzy piłki nożnej za granicą – którzy trenują zagraniczne kluby?

Mówiąc o piłce nożnej nie możemy zapominać o roli trenerów, która jest niezwykle istotna. Dobry selekcjoner może poprowadzić drużynę do sukcesu. Nic więc dziwnego, że wiele drużyn piłkarskich poszukuje trenerów z zagranicy. Sprawia to, że również polscy selekcjonerzy cieszą się zainteresowaniem klubów, które działają w innych krajach. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy trenerzy trenują zagraniczne kluby. Zobacz co udało nam się ustalić.

Nie da się ukryć, że polscy trenerzy nie należą do najbardziej popularnych i rozchwytywanych selekcjonerów na świecie, nie oznacza to jednak, że na przestrzeni lat nie pojawiły się nazwiska, którym udało się odnieść sukces. W ostatnim czasie głośno jest choćby o sukcesie Macieja Skorży. Poznajmy więc nieco bliżej sylwetki polskich trenerów, którzy pracują lub pracowali poza granicami naszego kraju. 

Maciej Skorża – kariera w Japonii

Maciej Skorża to postać, która w świecie polskiej piłki nożnej wywołuje szacunek zarówno ze względu na swoje osiągnięcia trenerskie, jak i profesjonalne podejście do pracy. Urodził się w 1972 roku w Radomiu. Bardzo szybko zdecydował się na karierę trenerską po krótkim epizodzie jako obrońca w drużynach Radomiaka Radom oraz AZS-AWF Warszawa. Jego trenerska ścieżka rozpoczęła się w Legii Warszawa, gdzie pracował z grupami młodzieżowymi, a następnie jako asystent w reprezentacji Polski U-21 oraz w kadrze narodowej seniorów.

blank

Jako trener, Skorża jest znany z umiejętności budowania zespołów zdolnych do osiągania sukcesów. Czterokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, prowadząc Wisłę Kraków i Lecha Poznań, a także trzykrotnie triumfował w Pucharze Polski z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski i Legią Warszawa. Jego sukcesy nie ograniczają się tylko do granic kraju – w 2023 roku zdobył Ligę Mistrzów AFC z japońskim klubem Urawa Red Diamonds, co jest historycznym osiągnięciem dla polskiego trenera.

Michał Probierz – krótka przygoda z Grecją

Kolejnym trenerem, który zdecydował się spróbować sił w swoim zawodzie poza granicami naszego kraju jest Michał Probierz. Jest to nie tylko obecny trener reprezentacji ale również były piłkarz. Urodził się w 1972 roku w Bytomiu. Michał Probierz rozpoczął karierę piłkarską w Ruchu Chorzów, by później przenieść się do niemieckich klubów, takich jak Bayer Uerdingen i SG Wattenscheid 09. Po powrocie do Polski, reprezentował barwy Górnika Zabrze, gdzie również rozpoczął swoją trenerską ścieżkę kariery.

blank

Jako trener zyskał uznanie za swoje osiągnięcia z Jagiellonią Białystok, gdzie zdobył wicemistrzostwo Polski oraz Puchar Polski, a także za pracę w Cracovii, z którą również triumfował w Pucharze Polski. Jego kariera trenerska obejmuje również inne kluby Ekstraklasy. Przejdźmy jednak do epizodu kariery poza granicami Polski. Trwał on kilka miesięcy. Po tym jak Probierz wyprowadził na prostą drużynę ŁKS Łódź otrzymał propozycję od greckiego klubu Arias Saloniki. Podczas kilku miesięcy pracy udało mu się całkowicie odmienić oblicze tej drużyny. Niestety, klub miał finansowe problemy, co sprawiło, że Probierz zdecydował się na powrót do kraju. 

Marek Zub – międzynarodowa kariera

Trenerem pochodzącym z polski, który cieszy się sporym uznaniem na arenie światowej i trenował drużyny wielu zagranicznych klubów jest Marek Zub. To postać, która zdobyła uznanie nie tylko na rodzimych boiskach, ale i za granicą. Jego kariera trenerska za granicą jest imponująca i obejmuje pracę w różnych krajach.

Zub zaczął budować swoją reputację w Žalgirisie Wilno na Litwie, gdzie nie tylko zdobył mistrzostwo Litwy, ale także wyeliminował Lecha Poznań z rozgrywek eliminacji Ligi Europy, co było historycznym sukcesem dla klubu. Jego sukcesy na Litwie to również zdobycie Pucharu Litwy oraz Superpucharu Litwy, co potwierdza jego umiejętność zdobywania trofeów i budowania zwycięskich zespołów.

Poza Litwą, Marek Zub pracował również na Białorusi, Łotwie, w Chinach i Kazachstanie, gdzie kontynuował rozwijanie swojej trenerskiej kariery i zdobywał kolejne doświadczenia. Jego zdolność do osiągania sukcesów w różnorodnych środowiskach piłkarskich pokazuje, że jest trenerem elastycznym i innowacyjnym, potrafiącym dostosować swoje metody do potrzeb drużyny i specyfiki ligi.

Bartosz Grzelak – polskie korzenie, szwedzkie doświadczenie

Mówiąc o polskich trenerach, którzy działają w zagranicznych klubach nie sposób nie wspomnieć o Bartoszu Grzelaku. To trener, który wzbudza zainteresowanie zarówno ze względu na swoje międzynarodowe doświadczenie, jak i unikalne połączenie kulturowe. Urodzony w Stargardzie Szczecińskim, Grzelak przeniósł się do Szwecji w młodym wieku, gdzie rozpoczął swoją karierę piłkarską, a później trenerską. Jego trenerska ścieżka kariery jest imponująca – od roli asystenta w AIK Solna, przez głównego trenera IK Frej, aż po objęcie stanowiska trenera w Fehérvár FC.

Warto również wspomnieć o nazwiskach trenerów, którym w przeszłości zdarzało się trenować zagraniczne drużyny. Wśród nich wymienić możemy między innymi Jerzego Engela, Antoniego Piechniczka czy też Andrzeja Strejlaua.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.